Jak odprowadzać wodę z dachu płaskiego?
Przy dużych obiektach przemysłowych, takich jak hale, magazyny, czy budynki handlowe, dachy płaskie są często najbardziej racjonalnym rozwiązaniem. Jednak obecnie tego typu dachy spotkasz w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych. Rozległe, rozłożyste bryły, urozmaicone podcieniami i dużymi przeszkleniami, dają imponujący efekt.
Grawitacyjne odwodnienie dachu płaskiego
Jednak nawet najbardziej efektowny budynek nie będzie pełnił swojej roli, jeśli na dachu będzie zalegała woda opadowa, która następnie może prowadzić do przecieków. Żeby zapewnić skuteczne odprowadzenie deszczówki, dachy płaskie buduje się z zachowaniem spadków. Siła grawitacji sprawia, że woda kieruje się do tak zwanych wpustów dachowych, a stamtąd rurami odprowadzana jest poza budynek. Takie systemy wewnętrzne są układane z zachowaniem odpowiednich kątów nachylenia. W zależności od powierzchni dachu należy zastosować rury o odpowiedniej średnicy, aby zapewnić wystarczającą przepustowość. Ponadto stosowane jest odwodnienie awaryjne. Jeśli poziom wody na dachu jakiegoś powodu stale się podnosi, woda ma wypłynąć bezpośrednio na działkę za pomocą wypustu wystającego poza elewację, tak zwanego rzygacza. Może tak się stać w wyniku nagłych, ponadprzeciętnych opadów albo niedrożności systemu wewnętrznego.
System podciśnieniowy odwodnienia
Popularność dachów płaskich wpłynęła na rozwój systemów odprowadzania wody deszczowej. W odwodnieniu podciśnieniowym napływająca woda odcina dopływ powietrza, wypełniając całkowicie rury. Tworzy się podciśnienie, które wpływa na szybkość i wydajność usuwania deszczówki. Zaletą tej technologii jest dokładniejsze oczyszczanie rur z zanieczyszczeń przez przepływający strumień. Możliwość stosowania mniejszych spadków ułatwia montaż systemu pod stropem.