Jak zapewnić odpowiednią termoizolacyjność dachu płaskiego?
Dachy płaskie dzielą się na wentylowane i niewentylowane. Pomimo że pokrycia niewentylowane są dość proste w wykonaniu, to jednak jednorodna konstrukcja jest narażona na ryzyko zawilgocenia, ponieważ woda może zbierać się tuż pod pokryciem. Z tego powodu częściej wykonywane są dachy z pustką wentylacyjną, która gwarantuje prawidłowe odprowadzanie wilgoci — z dachu wentylowanego dobrze spływa woda deszczowa i topniejący śnieg.
Termoizolacja dachów w Łodzi wykonywana jest z użyciem wełny mineralnej lub styropianu, przy czym ocieplenie w dachu wentylowanym nakładane jest na strop i po stronie wewnętrznej ściany attykowej. Na termoizolacji układa się warstwę materiału paroizolacyjnego. Na dachach niewentylowanych najpierw wykonywana jest warstwa izolacji przeciwwilgociowej, a dopiero potem materiał ociepleniowy, ponieważ ten rodzaj dachów charakteryzuje się przyleganiem do siebie wszystkich warstw.
Spadek dachu płaskiego, odwodnienie i paroizolacja
Wbrew temu, co sugeruje nazwa, dachy płaskie nigdy nie są w 100% płaskie. Zerowy kąt nachylenia może bowiem wiązać się z degradacją materiałów izolacyjnych na skutek zalegającej wody. Dlatego minimalny spadek powierzchni dachów płaskich wynosi 3%. Kolejna ważna kwestia przy montażu termoizolacji to bariera paroszczelna, która ma zapobiegać kondensacji ciepłego powietrza w warstwie ocieplenia. Może to być membrana dachowa lub specjalna folia.
Woda z dachów płaskich musi być odprowadzana do rur spustowych albo bezpośrednio przez wpusty dachowe, albo systemem rynien zamontowanych wzdłuż krawędzi dachu. Wpusty montuje się jeszcze przed położeniem ocieplenia, przy zachowaniu trzystopniowego spadku ze wszystkich stron. Wszystkie elementy muszą być szczelne – w przeciwnym wypadku woda będzie uciekać pomiędzy dach a izolację.