Jakie funkcje pełni membrana dachowa?
Prace dekarskie wymagają znajomości różnego rodzaju technik budowy dachu i metod zapobiegania startom ciepła przez zastosowane poszycie, zapewnienie ochrony przed zawilgoceniem izolacji dachowej. Jak i kiedy należy zastosować membranę dachową?
Rodzaje membran dachowych
Membrana dachowa musi być dobrana do konstrukcji dachu tak, aby chronić budynek przed wodą zewnątrz i utratą ciepła, jednocześnie nie dopuszczając do zaparowania poddasza od środka. Wyróżnia się membrany jednowarstwowe oparte wyłącznie na włókninie oraz dwuwarstwowe i trójwarstwowe. W przypadku dwuwarstwowych rozwiązań poza włókniną użyty jest tzw. film funkcyjny, który chronić będzie konstrukcję przed kondensatem — skropliną i opadem atmosferycznym.
Dla przykładu stosując do ocieplenia wełnę mineralną, należy również zabezpieczyć ją przed deszczem i wilgocią, używając od strony poddasza foli paroizolacyjnej a od strony zewnętrznej paroprzepuszczalnej membrany dachowej.
Jakie zalety niesie za sobą właściwa izolacja dachu?
Zastosowanie odpowiedniej membrany dachowej zapewni właściwą ochronę budynku przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, stratą ciepła, zwiększając przy tym żywotność szkieletu dachu. Ważne jest jednak, aby do odpowiedniego typu dachu użyć właściwego rodzaju membrany. Wyróżnia się różne ich technologie produkcji i tym samym właściwości, które zależą od dodatków uszlachetniających w składzie. Można powiedzieć, że dzięki hydrofobizacji powłok, impregnacji ich poszycie zachowuje wodoszczelność, wytrzymałość mechaniczną — w tym odporność na rozerwanie.
Przed ostatecznym zakupem trzeba porównać jej paroprzepuszczalność, czyli zdolność membrany do przepuszczania pary wodnej w ciągu doby. Zgodnie z obecnymi zaleceniami nie może być ona niższa niż 1000 g/ (m2 x 24h). Nie bez znaczenia jest montaż membrany, zwrócenie uwagi na wszelkiego rodzaju ostre krawędzie, żeby nie pokaleczyły warstwy ochronnej.wewnętrznej konstrukcji dachu.